Sbírka Kevorka Marouchiana
Marouchianova sbírka je jedinečným dokladem o pojetí houslové hry daného období a mimořádným svědectvím o historii zvukového průmyslu. Jedná se o zhruba 12.000 standardních gramofonových desek všech možných rozměrů a typů. Ve sbírce jsou obsaženy především gramofonové desky evropské a americké produkce. Velmi cennou součástí sbírky je 194 fonografických válečků, které jsou nejstarším typem zvukových nosičů.
Mezi interprety, kterých je ve sbírce více než 500, nalezneme jména nejvýznamnějších světových hráčů, jako jsou Joseph Joachim, Fritz Kreisler, Willy Burmester, Pablo de Sarasate, Marie Hall či Joseph Hollmann. Nechybí ani čeští interpreti jako Jan Kubelík, František Drdla, Váša Příhoda, Jaroslav Kocian nebo České kvarteto. V případě Jana Kubelíka navíc sbírka obsahuje kompletní soubor jeho nahrávek.
Kevork Marouchian velmi miloval hudbu a od mládí sbíral gramofonové desky. Jeho sbírka včetně vinylových desek s obsahem nejrůznějších hudebních žánrů čítala asi 70.000 nosičů. Speciální pozornost však věnoval houslistům, jelikož sám v mládí toužil stát se jedním z nich. Kromě standardních gramofonových desek a válečků sbíral i fotografie, programy a další dokumentační materiál a měl v úmyslu sestavit a vydat lexikon houslistů. Po jeho smrti v této práci pokračuje tým jeho přátel.
Kevork Marouchian, německý sběratel s arménskými kořeny, odkázal sbírku vztahující se k houslovým virtuózům ve své závěti Národnímu muzeu. Stalo se tak díky jeho blízkému přátelství s českým sběratelem Gabrielem Gösselem (1943–2020), který byl dlouholetým spolupracovníkem Národního muzea. Marouchianova sbírka se stává součástí sbírky hudebněhistorického oddělení Českého muzea hudby a je mimořádným obohacením muzejních sbírek o unikátní soubor celosvětového významu.
Fotogalerie